niedziela, 26 sierpnia 2012

2) Takenoko


4 tygodnie to szmat czasu... taki urlop można powiedzieć (a raczej szukanie nowej pracy). Dzisiaj nadeszła pora na napisanie czegoś nowego.

Gra która do mojej kolekcji trafiła dzięki małemu projektowi organizowanemu przeze mnie i Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Bierutowskiej im. Romka Kazimierskiego, a mianowicie chodzi o grę TAKENOKO.


Fabuła opowiada o podarku władcy Chin dla japońskiego cesarza, czyli żarłocznej wielkiej,  ale jakże milusiej pandzie i jej zmaganiach z cesarskim ogrodnikiem. Biedny starszy człowieczek z grabiami próbuje coś wyhodować, ale we wszystkim całkiem nieświadomie (lub świadomie:) ) przeszkadza mu ciągle głodny misiek.
Autorem gry jest Antonine Bauza (ten Pan od 7 cudów świata), a gra została wydana przez wydawnictwo Asmodee.
Gra w całości pozbawiona jest jakichkolwiek tekstów, więc do gry w nią nie jest wymagana znajomość języka angielkiego.

Po otwarciu pudełka na pierwszym planie mamy oczywiście instrukcję, która na samym początku opatrzona jest śmiesznym króciutkim komiksem (do gry dołączona jest również czarno biała polska instrukcja). Poniżej znajdują się oczywiście wypraski z hex'ami planszy i elementami ich ulepszeń. Mamy również 46 kart celu (w 3 kategoriach) do wykonania, 4 plansze gracza, jedną kostkę pogody, 8 żetonów akcji po dwa na gracza, 20 drewnianych znaczników kanałów nawadniających i co najlepsze czyli 90 drewnianych fragmentów pędów bambusa w trzech kolorach zielonym, żółtym i... różowym(?) oraz dwie pomalowane już figurki -  pandy i ogrodnika (po przyjrzeniu się im widzimy, że misio głaszcze się po brzuszku z miną „coś bym jeszcze zjadł”, natomiast ogrodnik w jednej ręce trzymając grabie, drugą łapie się za głowę z paniką w oczach „co ta panda najlepszego zrobiła z uprawą”).


No dobra to teraz troszkę o samej rozgrywce:
Grę da się spokojnie wytłumaczyć w 15 min nawet dzieciom w wieku 9-10 lat, a jej rozłożenie na stole zajmuje 3-4 minutki. Każdy gracz na początku dostaje planszę gracza, znaczniki akcji oraz 3 karty celów, po jednej z każdej kategorii: zadanie ogrodnika (które będą od nas wymagały, aby wyhodować konkretnie dużą ilość pędów na konkretnych polach), zadanie pandy (tu w przeciwieństwie musimy konkretne pędy zjeść) i zadanie terenu (tym razem musimy ułożyć kafelki terenu w odpowiedni wzór), a na środku stołu kładziemy kafelek rajskiego jeziorka. Na początku każdej tury, za wyjątkiem pierwszej, gracz rzuca kością pogody i wykonuje związaną z nią czynność, a później ma do wykonania dwie z dostępnych pięciu akcji:
 • ułożenie kafelka planszy
 • dobrania elementu nawodnienia
 • ruch ogrodnikiem (zasadzenie nowych pędów)
 • ruch pandą (mniam mniam.....)
 • dobranie nowej karty zadania
Gra kończy się, w zależności od ilości graczy, po wykonaniu określonej liczby zadań. Po tym jest podliczana ilość punktów za wykonane zadania i wygrywa osoba oczywiście z największą ich ilością.


Gra jest wykonana przepięknie (przyzwyczaić się nawet idzie do różowych pędów bambusa), w pudełku mamy plastikową wypraskę w której każdy element gry ma swoje miejsce. 


Mimo, że jest grą typowo familijną, gra się w nią naprawdę przyjemnie, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Zadania dopóki ich nie wykonamy są tajne, jednak można wyczuć nutkę interakcji zarówno negatywnej (kiedy ktoś ci cały czas tak przesuwa pandę lub ogrodnika, że jest to totalnie nie na rękę), ale i pozytywnej (o nagle okazuje się, że przeciwnik hodując ogrodnikiem nowe bambusy wykonał twoje zadanie). Jest jednak parę mankamentów, mianowicie wszyscy na początku pchają się na zadania terenu ponieważ nie ma co ukrywać są najprostsze, a i bardzo często zdarza się tak, że są już wykonane.

Gra otrzymuje dziś.... 8/10. Jeśli masz zamiar grać z dziećmi, nie zastanawiaj się i kupuj, ale gra nadaje się również jako wspaniały przerywnik między innymi grami z „dorosłymi” znajomymi:).

plusy:
 • wykonanie
 • prostota zasad
 • interakcja
 • cena
 • i jeszcze raz wykonanie
minusy:
 • różowy bambus?
 • słaby balans zadań
Informacje: (pudełko / moje)
czas gry: 45 min / 30 min
liczba graczy: 2-4
wiek graczy: 8+ / 8+
cena: ok 130 zł
cena/jakość: przy tej grze w 100 % wiesz za co płacisz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za komentarz odpowiedzialność ponosi jego autor