piątek, 27 lipca 2012

1) Kolejka IPN

Ostatnio strasznie się denerwowałem stojąc w kolejce na poczcie po odbiór paczki... ach Kolejka. Właśnie Kolejka będzie tematem owej recenzji.

Gra została zaprojektowana przez Karola Madaja i wydana przez Instytut Pamięci Narodowej w 2011 roku. Gra przeznaczona jest dla 2-5 graczy i jest grą familijną.
Mój zakup kolejki również wyglądał komicznie. Będąc w zaprzyjaźnionym sklepie z planszówkami po inną grę, zobaczyliśmy z narzeczoną wielki stos pudełek, które wyglądały jakby były zawinięte w szary pakowy papier i owinięte dratwą. Okazało się, że ten wielki stos jest już odłożony. Na półce stały jeszcze dwa egzemplarze. Po paru spojrzeniach wymienionych z moją Lubą udało mi się ją namówić i wróciliśmy do domu z Kolejką i....



Graficznie gra przygotowana jest świetnie. Wszystko pięknie wpisuje się w klimat gry, oraz czasy do których gra się odnosi. Właśnie, Kolejka odnosi się do czasów Polskiej Republiki Ludowej i do czasów kiedy na półkach sklepowych można było zobaczyć tylko ocet i nagie haki, a ludzie i tak stali w kolejkach i gdy nagle przyjechała dostawa i tak nie starczało jej dla wszystkich.

W pudełku znajdziemy dwie tekturowe plansze przedstawiające 5 sklepów i bazar, drewniane figurki członków rodziny w 5 kolorach, czarne figurki spekulantów i figurkę przekupki. W pudełku odnajdziemy również karty przepychanek kolejkowych oraz karty z towarami z pięciu sklepów na których są zdjęcia produktów z tamtych lat.



Na początku gry prócz figurek i swoich kart przepychanek losujemy jedną kartę z listą zakupów i przystępujemy do rozdzielania zadań dla członów rodziny w której kolejce mają stać.
Dodatkowo rozkładamy po jednej z kart każdego rodzaju artykułów na bazarze i ustawiamy przekupkę na pierwszym jej polu. Będzie ona odmierzała nam dni tygodnia a zarazem dawała nam swego rodzaju przeceny na bazarze.

Każda tura będzie dla nas dniem tygodnia a każdy z nich będzie podzielony na kilka faz:
I – rozkładamy wolnych członków rodziny
II – następuje dostawa do sklepów
III – przepychanki kolejkowe
IV – zabieranie towarów do domu
V – wymiany na bazarze

Najważniejszą, a zarazem najciekawszą fazą są oczywiście przepychanki kolejkowe. Podczas nich możemy zagrać najróżniejsze karty, które mogą obrócić całą kolejkę do sklepu tył na przód, mogą na tą turę zamknąć konkretny sklep by odbył się w nim remanent, lub też spowodować aby dostawca pomylił się i szynkę zawiózł do sklepu RTV/AGD



Grę wygrywa oczywiście osoba która jako pierwsza zakupi wszystkie artykuły ze swej listy. Muszę nadmienić iż karty te od samego początku są dla wszystkich jawne więc najlepsza zabawa zaczyna się gdy któremuś z graczy zaczyna brakować do końca jednego bądź dwóch artykułów i w danym sklepie parę tur pod rząd potrafi odbywać się w/w remanent:)

Gra jest bardzo ładna, wprowadza dużo interakcji oraz można się przy niej nieźle pośmiać. Kolejka bardzo dobrze się skaluje, chociaż dopiero powyżej 3 graczy interakcja jest najlepiej widoczna.

W mojej własnej skali gra dostaje zasłużone 8/10 i będzie często lądować na moim stole, zresztą bywają tacy znajomi którzy się wręcz domagają:)

plusy:
- wykonanie
- negatywna interakcja

minusy:
- po kilku grach może wytworzyć się schemat
- negatywna interakcja


Informacje: (pudełko / moje)
czas gry ok 60 min / ok 90 min
liczba graczy 2-5
wiek minimalny 12 / 10
cena ok 65 - 70 zł
jakość/cena – Wiesz za co płacisz i moim zdaniem tu warto wydać tą cenę



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za komentarz odpowiedzialność ponosi jego autor